Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzeżucha. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzeżucha. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Co można podać na śniadanie wielkanocne: sałatka z tuńczykiem, jajka faszerowane pieczarkami bądź łososiem

Wczoraj zasiadłyśmy ze współlokatorkami do śniadania wielkanocnego. Niestety to ostatnie takie śniadanie w tym składzie na Olszy, nasze drogi już niebawem się nieco rozejdą i zapewne ciężko będzie zorganizować coś podobnego za rok. Przygotowania nie zajęły nam sporo, umowa była prosta: każda z nas przyrządza coś pysznego tak, żeby zaskoczyć resztę. Podstawowy składnik to oczywiście jajko. Zgadnijcie ile ich w sumie zużyłyśmy? 


 Tartaletki z sałatką z tuńczykiem i jajkami

Składniki na 6 tartaletek:
- 200 g mąki pełnoziarnistej
- 100 g masła 
- 1/2 łyżeczki soli
- 4 łyżki wody

Sałatka:
- 4 jajka
- 1/2 puszki kukurydzy
- 2 ogórki kiszone
- 1 puszka tuńczyka
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- szczypiorek
- szczypta: soli, pieprzu białego, pieprzu kolorowego

Wykonanie:
Zaczynamy od przygotowania ciasta: mąkę, masło, sól i wodę mieszamy razem. Ciasto wałkujemy na grubość ok. 5 mm, podsypując mąką i wycinamy koła (odmierzone od foremek). Tartaletki pieczemy 15-17 min w temperaturze 170 st.  Po wyciągnięciu odstawiamy do wystudzenia.

Sałatka: ugotowane na twardo jajka obieramy i kroimy w drobną kostkę. Do miski wrzucamy odcedzoną kukurydzę, tuńczyka, jajka oraz pokrojone w kostkę ogórki. Całość zalewamy sosem z majonezu i jogurtu oraz przyprawiamy do smaku.
Sałatkę przekładamy do wystudzonych tartaletek i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem.


 Jajka faszerowane pieczarkami

Składniki:
- 5 jajek
- 20 dag pieczarek
- 1 czerwona cebula
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 2 łyżki majonezu
- rzeżucha 
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzy czarnego

Wykonanie:
Ugotowane na twardo jajka obieramy i przecinamy wzdłuż. Wyciągamy żółtka, wrzucamy do miseczki i rozgniatamy za pomocą widelca.. Pieczarki i cebulę obieramy, kroimy w kostkę. Na  rozgrzany olej wrzucamy cebulę, czekamy aż się zeszkli, a następnie dorzucamy pieczarki. Przyprawiamy solą i pieprzem, Kiedy pieczarki zmniejszą swoją objętość o ok. 1/2 zdejmujemy patelnię z ognia i odstawiamy do wystygnięcia. Chłodne pieczarki wrzucamy do żółtek i dokładnie mieszamy. Dodajemy majonez i posiekaną rzeżuchę. Gotowy farsz przekładamy do pustych miejsc po żółtkach. Faszerowane jajka układamy na rzeżuszce. 


 Jajka z łososiem i kawiorem

Składniki:
- 4 jajka
- słoiczek kawioru
- 5 plastrów wędzonego łososia
- pieprz czarny

Wykonanie:
Ugotowane na twardo jajka przekrawamy wzdłuż. Na żółtkach układamy pokrojonego w paski łososia. Przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem. Kawior kładziemy obok tak, żeby każdy mógł sobie indywidualnie nałożyć preferowaną ilość. 


Na stole pojawiły się jeszcze inne pyszności, ale o nich więcej napiszę za kilka dni:) 

Sałatka warstwowa z tuńczykiem i szczypiorkiem
przepis już niebawem


 Babki z lukrem cytrynowo-miętowym
przepis już niebawem



Jajka na WielkanocWielkanocne Smaki - edycja IV

poniedziałek, 20 maja 2013

Jaja na śniadanie

Zaczyna się kolejny tydzień. Nie powiem, żebym była z tego zadowolona, Jakoś tak nie, że nie lubię poniedziałków, ale na pewno nie pałam do nich miłością. Tym bardziej, że w głowie mam plan dzisiejszego dnia, który nie przewiduje dla mnie czasu na nudę czy też odpoczynek.
Jako, że teraz mam tę niepowtarzalną możliwość posiedzenia chwilę dłużej w kuchni, bo mam na to jeszcze czas to postanowiłam skorzystać i przygotować jajka na miękko podane w gąszczu zieleniny.
Aż trudno je odnaleźć na talerzu ;)




piątek, 26 kwietnia 2013

Sałatka z koktajlem

Nadszedł dzień zero. Jeszcze tylko wstąpić na kilka godzin na uczelnię i można ruszać w świat, a konkretnie do Gdyni. Wczoraj przeżyłam szok kupując bilety, bo okazało się, że każda z nas będzie jechała nie tylko w innym przedziale, ale także wagonie. Jakoś trzeba będzie poradzić sobie z tą sytuację i znaleźć rozrywkę na dziesięciogodzinną podróż.

Dzisiejsze śniadanie to zbiór tego, co pozostało w mojej lodówce i nie tylko. Sałatka z 4 liści sałaty, kawałka ogórka i połowy pomidora podana z rzeżuchą i polana łyżką oliwy z oliwek oraz koktajl z grejpfruta. Po dostarczeniu organizmowi tylu witamin śmiało można podbijać świat nauki!





Dla wszystkich, którzy lubią mocną kawę do śniadania!



czwartek, 11 kwietnia 2013

Szybkie wyjście

Na zaspane, szybkie śniadanie proponuję kanapki z domowym pasztetem, pomidorem i ogórkiem zapiekane z serem oraz posypane szczypiorkiem.




A do śniadania: 


środa, 27 marca 2013

Wiosna w mojej głowie- sałatka z serem feta

Obudzić się z uśmiechem na twarzy! Za jeden dzień będę w domu, wpadnę w wir przygotowań do Świąt zamykając się w kuchni na cztery spusty :) Ale zanim nadejdą te piękne chwile, próbuję przywabić wiosnę robiąc sałatkę, do której pasuje mi tylko jedna piosenka!



Do śniadania chyba przygotuję sobie koktajl z kiwi i banana. Tyle kolorów potrafi ożywić każdego :)
Wiosenna sałatka

Składniki:
- 5 liści sałaty lodowej
- 3 ogórki kiszone
- 1/2  pomidora
- kawałek papryki
- 1/4 opakowania fety
- 1/2 kubeczka jogurt naturalny
- sól
- pieprz
- rzeżucha

Wykonanie:
Pokroić, wymierzać wszystkie warzywa. Polać jogurtem naturalnym i przyprawić do smaku. Na wierzchu poukładać kostki sera i posypać rzeżuchą.








poniedziałek, 25 marca 2013

Nic się nie zmarnuje- pasta jajeczna z avocado

Dzisiaj na śniadanie postanowiłam odpuścić owsiankę i przygotować kanapki z pozostałości po wczorajszej uczcie. Wykorzystałam pastę jajeczną z avocado, szpinak oraz warzywa. Oczywiście na moim talerzy znalazła się też mieszanka sałat, która kolejny raz nadał mu wiosenny charakter:)  Kolorowe, zdrowe i pyszne!


Pasta jajeczna z avocado:
Składniki:
- 3 jajka
- 1 avocado
- sól
- pieprz
- 2 łyżeczki musztardy
- 4 łyżki kukurydzy
- szczypiorek

Wykonanie:
Blenderujemy obrane avocado wraz ze szczypiorkiem, dodajemy sól i pieprz. Siekamy jajka i łączymy z owcem. Na tym kończył się przepis, który znalazłam, gdzieś w gąszczu sieci. jednak po zmieszaniu jedynie tych składników pasta nie miała żadnego smaku, dlatego postanowiłyśmy dodać musztardę i kukurydzę oraz odrobinę papryki chilli. Połączenie tych produktów dało idealny efekt!


Dzisiaj pasty starczyło mi jedynie na jedną kanapkę. To chyba może świadczyć o jej smaku ;) Reszta kanapek powstała ze standardowego wyposażenia każdej lodówki- pomidora, ogórka i papryki i sera.




środa, 20 marca 2013

kuchenne kino

Dzisiaj nasza kuchnia zamieniła się w wieczorne kino familijne. Dziewczyny wybrały film "Dwoje do poprawki". Na filmweb.pl jest napisane, iż jest to mieszanka dramatu, komedii i romansu. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że  gra w nim jedna z moich ulubionych gwiazd Hollywoodu Meryl Streep.




Oczywiście podczas seansu nie może zabraknąć jedzenia. Ja zrobiłam kolorowe kanapki podane na sałacie. Prawdopodobnie znikną jeszcze przed zakończeniem napisów początkowych :)



czwartek, 14 marca 2013

Obiad po studencku

Dzisiaj miałam typowy studencki obiad. Rano przed wyjściem na uczelnię wyciągnęłam z zamrażarki pierogi. Sądzę, że jest to jedna z tych rzeczy, które każdy student przywozi z domu. Odgrzanie ich na patelni zajmuje kilka chwil, dzięki czemu szybko można uciszyć burzący brzuch po dniu dłuuuugich i nużących zajęć.

Żeby ucieszyć nie tylko brzuch, ale także oko ułożyłam je na liściach sałaty oraz posypałam szczypiorkiem i rzeżuchą proso z parapetowej plantacji :) Prawda, że wyglądały apetycznie?





Oczywiście obiad najlepiej je się w towarzystwie FRIENDS-ów. Ten serial to mieszanka wybuchowa humoru i zwariowanych pomysłów :) Uwielbiam go oglądać, szczególnie w dni takie jak dziś- zimne i śnieżne.